Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

 

Zgodnie z trendem z zachodu Deweloperzy w Polsce zaczynają budowy ekologicznych osiedli.
Do pierwszych z nich należą Osiedle Energooszczędne w Gdańsku Osowej, Zielone Osiedle w okolicach Radziejowic (35 km od Warszawy), Osiedle Pod Kurantami w Skierdach, Energooszczędne domy szkieletowe w Solcu pod Warszawą, obok Konstancina i wiele innych.

Jadnak, także już istniejące osiedla zarządzane przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe mogą przyczynić się do redukcji CO2 do atmosfery, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji domów czy bloków, inwestując w systemy fotowoltaiczne. Efektem takich inwestycji, może być wzrost środków finansowych na fundusz remontowy, a jednocześnie obniżenie czynszów dla właścicieli nieruchomości.

Co więcej, inwestycje takie można finansować z preferencyjnych kredytów (o bardzo niskiej stopie procentowej), specjalnie uruchomionych dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na cele proekologiczne. 

Jeżeli chcą Państwo uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem.

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wspólnota mieszkaniowa "Śląska 12" w Szczytnie zainwestowała w mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy 40 kW i pompę ciepła, dzięki którym zaoszczędzi na rachunkach za energię.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 625 tys. zł, a na jej realizację wspólnota mieszkaniowa ze Szczytna zaciągnęła kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Olsztynie i Gospodarki Wodnej i Banku Spółdzielczego.

Część pożyczki może zostać umorzona przez olsztyński WFOŚiGW.

Instalacja w Szczytnie składa się z dwóch części, z których pierwsza to dwie szwedzkie pompy ciepła. Drugim elementem energii odnawialnej wykorzystywanej w budynku przy ul. Śląskiej 12 w Szczytnie jest instalacja fotowoltaiczna składająca się z 160 paneli o łącznej powierzchni 450 m2.

- Ta „energetyczna fabryka”, która produkuje prąd ze światła jest w stanie zasilić wspomniane wcześniej pompy ciepła. Nadwyżka energii jest przesyłana do sieci - informuje WFOŚiGW w Olsztynie.

- Według naszych szacunków koszt ogrzania jednego metra może wahać się od 1,80 zł do 2,40 zł. Wcześniej koszty były znacznie wyższe, bo gdy korzystaliśmy jeszcze z miejskiej ciepłowni, to płaciliśmy nawet 7 zł - tłumaczy przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej "Śląska 12" ze Szczytna.