Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

Ze względu na położenie instalacji fotowoltaicznej możemy rozróżnić następujące instalacje:

  • Instalacje dachowe wykorzystujące „naturalny” kąt dachu. Są to najtańsze rodzaj instalacji, gdyż nie wymaga konstrukcji wymuszającej nachylenie. Najlepsze osiągi generują dachy o azymucie południowym, ale także wschodnim i zachodnim. Jedynie azymut północny dachu nie pozwala na dobre osiągi  w uzyskaniu energii elektrycznej.
  • Instalacje na dachach płaskich. Instalacje nieco droższe, ze względu na konieczność wymuszenia konta nachylanie, ale jednocześnie bardzo wydajna, ponieważ instalacja jest budowana idealnie na azymut południowy i pod optymalnym kątem.
  • Instalacje posadowione na gruncie. Bardzo podobna instalacja fotowoltaiczna jak instalacja na dachu płaskim. Jedyna różnica to sposób mocowanie stelaży pod panele do podłoża.


Ze względu na sposób instalacji fotowoltaicznej możemy rozróżnić następujące instalacje:

  • Instalacje off-grid tzw. wyspowe, czyli takie gdzie całość wytworzonej energii jest wykorzystywana na potrzeby budynku, a ewentualne nadwyżki odsprzedawane do zakładu energetycznego,
  • Instalacje on-grid, takie gdzie, całość wygenerowanej energii jest odsprzedawane do zakładu energetycznego