Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

Czy to się opłaca ?

Otrzymujemy bardzo wiele zapytań w stylu „czy to się opłaca ?”,  „czy warto ?”. Dlatego też postanowiliśmy dokonać krótkiej analizy, którą prezentujemy poniżej.

Średni koszt energii elektrycznej – czyli mocy czynnej którą pobieramy na własne potrzeby w domu to ok. 0,32 netto zł za 1 kWh czyli 320,00 zł netto za 1MWh

Jednak to nie jest jedyny koszt na fakturze, którą otrzymujemy, ponieważ oprócz kosztów samej energii elektrycznej zakład energetyczny obarcza nas dodatkową opłatą za jej przesył, która wynosi średnio, w przypadku taryfy G (dla odbiorów prywatnych), drugie tyle, czyli kolejne 320,00 zł netto za przesłanie 1MWh.

Reasumując, średni koszt energii elektrycznej wraz z przesyłem kosztuje 640,00 zł netto za 1MWh czyli 0,64 zł za 1kWh.

Aby obliczyć, czy zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej nam się opłaci, musimy obliczyć średni roczny koszt jaki ponosimy na energię elektryczną, czyli po prostu zliczyć wartość faktur brutto za ostatnie 12 miesięcy. Dlatego w wartościach brutto, bo to jest nasz realny koszt jaki ponosimy, ponieważ jako gospodarstwo domowe nie odliczmy podatku VAT.

Oczywiście są gospodarstwa domowe, których miesięczny koszt energii, to ok. 250,00 zł, ale są i takie które wydają 700,00 zł i więcej. Są także takie, gdzie miesięczny koszt energii jest uzależniony od pory roku, zainstalowanego rodzaju ogrzewania, instalacji klimatycznych, pompy ciepła, czy chociażby instalacji nawadniającej.

Dla ułatwienie obliczeń załóżmy, że łączny koszt energii elektrycznej z przesyłem, po zliczeniu faktur wyszedł nam 6000,00 zł brutto, czyli średnio miesięcznie 500 zł brutto/m-c.

Dla takiego zużycia najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla średniego domu, który ma minimum 60 m2 niezacieniowanego dachu skośnego od południa, wschodu lub zachodu to instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW.

Instalacja taka, w skali roku wygeneruje nam ok. 8MWh energii czynnej.
Zakładając, iż wygenerowaną energię zużyjemy na potrzeby własne, to przeliczając na złotówki wygenerujemy energię o wartości 6297,60 zł brutto.

Koszt całkowity instalacji o mocy 8kW, łącznie z pełną dokumentacją to ok. 52 000,00 zł netto, czyli 63 960,00 zł brutto.

Jeżeli skorzystamy z programu Prosumet, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest wsparcie osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, w postaci udzielenia pożyczki (oprocentowanej na poziomie 1%, maksymalnie na 15 lat) o wartości 100% wartości instalacji wraz z 40% dotacją na spłatę kapitału kredytu, to realny koszt instalacji fotowoltaicznej zmniejszy się o 40% czyli będzie wynosił ok. 31 200,00 zł netto, czyli ok. 38 376,00 zł brutto.

Jeżeli zatem przyjmiemy, że nasz roczny koszt jaki ponosimy na energię elektryczną kupowaną z zakładu energetycznego to 6000,00 zł brutto, a koszt instalacji fotowoltaicznej, który pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku to ok. 38 376,00 zł brutto zł, możemy policzyć, iż inwestycja taka zwróci nam się w niecałe 6,5 roku.

Jeżeli zatem instalacja fotowoltaiczna o wartości 38 376,00 zł pozwoli nam rocznie wygenerować energię elektryczną zużywaną na potrzeby własne o wartości 6297,60 zł, to roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji wyniesie nam 15,38 % w skali roku.
Czy to się opłaca ?
Biorąc pod uwagę fakt, iż inwestycję finansujemy z programu Prosument - czyli otrzymujemy dotację o wartości 40% kosztów inwestycji, a pozostałe 60% wartości instalacji spłacamy pożyczką z NFOŚiGW oprocentowanym w skali roku na poziomie 1%, to w rzeczywistości nie inwestując swoich pieniędzy, swojego kapitału, rocznie zyskujemy 15,38%.

Ponadto, jakie ma to dla przeciętnego "Kowalskiego" znaczenie czy płacimy 500 zł brutto/m-c dla zakładu energetycznego czy 500 zł brutto/m-c kredytu, spłacając koszt instalacji ?
Ano ma, w drugim wariancie po 6,5 latach przestaniemy praktycznie płacić za prąd …


Czy warto ? Wydaje nam się że tak. Jednocześnie informujemy, iż powyższe wyliczenia, dla ułatwiania zobrazowanie inwestycji w fotowoltaikę są w uśrednione, każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, policzyć koszty energii i dobrać odpowiednią moc instalacji, tak aby maksymalnie zbilansować zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Polecamy także, news Polskiej Agencji Prasowej pt. Coraz wyższe rachunki za prąd. Energia "ucieka"  .... więcej

Zgodnie z informacją NFOŚiGW w dniu 28.02.2014 r. zostały ustalone szczegółowe warunki programu pilotażowego "Prosument" którego celem jest dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Ustalono, iż I etap programu pilotażowego obejmie lata 2014 - 2015, a w jego ramach wydanych zostanie 200 mln zł (100 mln zł dla prosumentów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego). Dotacja wyniesie odpowiednio:


- 40% - dla instalacji fotowoltaicznych oraz małych elektrowni wiatrowych,

II etap programu lata 2016 - 2020 zostanie wydanych 400 min zł. dotacja wyniesie odpowiednio:

- 30% - dla instalacji fotowoltaicznych oraz małych elektrowni wiatrowych.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szukaj