Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

W swojej ofercie posiadamy możliwość budowy instalacji fotowoltaicznej na tzw. trakerach.

Trackery w naszej ofercie są urządzeniami, dzięki którym systemy instalacji fotowoltaicznej podąża za faktycznym, najmocniejszym w danym momencie nasileniem promieniowania słonecznego, całkiem inaczej niż jest to w przypadku trakerów, które nadążają za słońcem za pośrednictwem GPRS, gdzie jedynie określa się przewidywalne nasilenie słońca.

Zastosowanie takiego systemu daje do 60% więcej wygenerowanej energii w stosunku do instalacji stacjonarnych na dachach czy gruncie, dzięki temu że tracker wykorzystuje zastosowany układ różnicowy, stąd też nawet przy dużym zachmurzeniu jest w stanie znaleźć optymalne położenie względem pozyskania maksymalnej mocy energii elektrycznej. Jednak koszt takiej instalacji jest o ok. 60% wyższy niż koszt instalacji na dachu, w takim przypadku zyskujemy wyższą efektywność instalacji w stosunku do powierzchni.

Trackery są zaprojektowane do montażu dwóch, czterech, sześciu lub ośmiu modułów fotowoltaicznych:

- traker o mocy 0,5 kW (pod dwa panele),
- traker o mocy 1,0 kW (pod cztery panele),
- traker o mocy 1,5 kW (pod sześć paneli),
- traker o mocy 2,0 kW (pod osiem paneli).

Kąt obrotu w azymucie wschód-zachód wynosi 210°, natomiast w kierunku północ-południe do 90°. Specjalne łożyskowanie zapewnia płynną pracę systemu i bardzo długie użytkowanie. W czasie nocy tracker ustawia się w pozycji na wschód oczekując na pojawienie się słońca. Elektronika sterująca zamontowana jest w hermetycznej obudowie, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Nasze trakery posiadają sterownik, który umożliwia współpracę z zewnętrznym kontrolerem wiatru. Jest to mikroprocesorowe urządzenie, generujące na podstawie pomiaru prędkości wiatru - sygnał „wind alarm”, którego podanie do czujki różnicowej służy ochronie przed zniszczeniem mechanicznym zarówno zamontowanego na trackerze pola fotowoltaicznego, jak i samego urządzenia śledzącego. Po otrzymaniu przez czujkę różnicową sygnału alarmu wiatrowego, wykonywany jest algorytm, w wyniku którego w odstępie 5 sekundowym, sprawdzane jest, czy siła wiatru przekracza ustawiony poziom. Jeżeli potwierdzi się sygnał nasilającego się wiatru, panele przyjmują na czas 5 minut położenie horyzontalne. W tym czasie ignorowane są wszelkie sygnały o stanie wietrzności. Po tym czasie ponownie analizowana jest siła wiatru i w zależności od wyniku panele "wstają" albo nadal przyjmuję położenie horyzontalne.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z innowacyjnym systemem podgrzewania wody z zastosowaniem instalacji fotowoltaicznej. Jest to doskonała alternatywa, zarówno pod względem technologicznym jak i ekonomicznym, w stosunku do popularnych solarów.

Głównym elementem systemu jest hybrydowy podgrzewacz wody. Ogrzewacz hybrydowy składa się z wysokiej jakości zbiornika, dwóch suchych grzałek , opatentowanego modułu sterującego pracą grzałek, systemu zabezpieczeń, anody Mg. Ponadto ogrzewacz dodatkowo posiada wbudowany wymiennik o powierzchni 1 m² pozwalający na połączenie z istniejącym w domu lub planowanym konwencjonalnym źródłem ciepła. Ogrzewacz można podłączyć do zewnętrznego systemu rozprowadzania ciepła o max. temperaturze 100°C i ciśnieniu 1MPa. Wymiennik pracuje w trybie wymuszonym i samoczynnym obiegu wody. Podgrzewacz posiada także wyjście prądu stałego DC na inwerter, w którym dochodzi do przetworzenia energii elektrycznej na prąd zmienny AC 230V. Wytworzone w ten sposób nadwyżki energii mogą być zużyte na własne potrzeby gospodarstwa domowego lub sprzedaż wyprodukowanej za pomocą naszych mikroinstalacji energii elektrycznej po ustalonych stawkach.

Hybrydowy ogrzewaczy wody działa następująco: po podgrzaniu wody do nastawionej wartości temperatury podgrzewacz wyłączy się i przepływ energii elektrycznej zostanie automatycznie przełączony do inwertera, gdzie dojdzie do przetworzenia prądu stałego na prąd zmienny, zaś wyprodukowany w ten sposób prąd, zostanie dostarczony do wewnętrznej domowej instalacji elektrycznej. Ekologicznie wyprodukowany prąd elektryczny jest w pierwszej kolejności wykorzystywany w wewnętrznej sieci elektrycznej - więc jeśli produkcja ta pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego, nie dochodzi wtedy do odbioru energii elektrycznej z sieci ogólnodostępnej. Wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna jest nie tylko ekologiczna w stosunku do środowiska naturalnego, lecz również oszczędza właścicielowi znaczące środki pieniężne. Zastosowanie podgrzewacza wody umożliwia nie tylko 100% wykorzystanie wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych energii elektrycznej, lecz pozwala też na stosowanie większych instalacji fotowoltaicznych w porównaniu z pojemnością podgrzewacza wody, co wyraźnie polepsza ogrzewanie wody ciepłej nawet przy małej intensywności promieniowania słonecznego. W przypadku większego odbioru wody ciepłej prowadzącego do obniżenia jej temperatury, w podgrzewaczu wody dojdzie do automatycznego przepływu energii elektrycznej z inwertera (wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych) do
podgrzewacza wody. Inwerter zostanie wyłączony. Po podgrzaniu wody cały proces się automatycznie powtarza. Końcowym efektem stosowania podgrzewacza wody jest nie tylko woda ciepła, lecz również produkcja energii elektrycznej do potrzeb własnego gospodarstwa domowego. Wszystko to dzięki ekologicznie czystemu źródłu energii elektrycznej.

Dodatkowo, dzięki zamontowanemu wymiennikowi, w sezonie zimowym zamiast energii elektrycznej z sieci, do ogrzewania wody wykorzystywana będzie energia cieplna z konwencjonalnych źródeł (kocioł, piec, kominek). Daje to możliwość wyboru trybu pracy ogrzewacza:
wariant 1: ogrzewanie z kotłowni, cała energia z paneli kierowana do inwertera i zużywana w sieci wewnętrznej - oszczędność prądu 230V;
wariant 2: wspomaganie ogrzewania konwencjonalnego pracą grzałki prądu stałego DC z paneli fotowoltaicznych - oszczędność opału.

 

Szacunkowe przychody z instalacji fotowoltaicznej w zależności od wielkości instalacji i miejsca jej posadowienie, nie znając ostatecznego kształtu ustawy  o Odnawialnych Źródłach Energii trudno jest oszacować. Zakłada się, że koszt sprzedaży energii sprzedawanej do sieci energetycznej będzie wahał się na poziomie 0,60-0,70 zł za kWh czyli 600-700 zł za 1MWh - oczywiście w systemie aukcyjnym.

Z tego co można zauważyć ustawodawca, szczególnie dąży do tego, aby inwestorzy budowali mikroinstalacje generujące energię elektryczną na potrzeby własne. W takim wypadku wartość wyprodukowanej energii jest równa cenie energii razem z przesyłem jaką płacimy na podstawie rachunków do zakładu energetycznego, czyli ok 600 zł - 750 zł za kWh (w zależności z jakim zakładem mamy podpisaną umowę, PGE, Energa, Enea, Tauron, RWE, czy PKP Energia)

Czy firma może zyskać na budowie własnej instalacji fotowoltaicznej ? Aby odpowiedzieć na to pytanie proszę zapoznać się z naszą analizą sporządzoną na potrzeby takiej instalacji dla przeciętnego gospodarstwa domowego, w przypadku instalacji w firmie, na dachu naszego zakładu przemysłowego, hurtowni, sklepu czy nawet fermy kurzej, opis stopu zwrotu z inwestycji jest analogiczny.

Analiza znajduje się w menu Domowe instalacje słoneczne/Zysk z instalacji

 

Czy to się opłaca ?

Otrzymujemy bardzo wiele zapytań w stylu „czy to się opłaca ?”,  „czy warto ?”. Dlatego też postanowiliśmy dokonać krótkiej analizy, którą prezentujemy poniżej.

Średni koszt energii elektrycznej – czyli mocy czynnej którą pobieramy na własne potrzeby w domu to ok. 0,32 netto zł za 1 kWh czyli 320,00 zł netto za 1MWh

Jednak to nie jest jedyny koszt na fakturze, którą otrzymujemy, ponieważ oprócz kosztów samej energii elektrycznej zakład energetyczny obarcza nas dodatkową opłatą za jej przesył, która wynosi średnio, w przypadku taryfy G (dla odbiorów prywatnych), drugie tyle, czyli kolejne 320,00 zł netto za przesłanie 1MWh.

Reasumując, średni koszt energii elektrycznej wraz z przesyłem kosztuje 640,00 zł netto za 1MWh czyli 0,64 zł za 1kWh.

Aby obliczyć, czy zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej nam się opłaci, musimy obliczyć średni roczny koszt jaki ponosimy na energię elektryczną, czyli po prostu zliczyć wartość faktur brutto za ostatnie 12 miesięcy. Dlatego w wartościach brutto, bo to jest nasz realny koszt jaki ponosimy, ponieważ jako gospodarstwo domowe nie odliczmy podatku VAT.

Oczywiście są gospodarstwa domowe, których miesięczny koszt energii, to ok. 250,00 zł, ale są i takie które wydają 700,00 zł i więcej. Są także takie, gdzie miesięczny koszt energii jest uzależniony od pory roku, zainstalowanego rodzaju ogrzewania, instalacji klimatycznych, pompy ciepła, czy chociażby instalacji nawadniającej.

Dla ułatwienie obliczeń załóżmy, że łączny koszt energii elektrycznej z przesyłem, po zliczeniu faktur wyszedł nam 6000,00 zł brutto, czyli średnio miesięcznie 500 zł brutto/m-c.

Dla takiego zużycia najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla średniego domu, który ma minimum 60 m2 niezacieniowanego dachu skośnego od południa, wschodu lub zachodu to instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW.

Instalacja taka, w skali roku wygeneruje nam ok. 8MWh energii czynnej.
Zakładając, iż wygenerowaną energię zużyjemy na potrzeby własne, to przeliczając na złotówki wygenerujemy energię o wartości 6297,60 zł brutto.

Koszt całkowity instalacji o mocy 8kW, łącznie z pełną dokumentacją to ok. 52 000,00 zł netto, czyli 63 960,00 zł brutto.

Jeżeli skorzystamy z programu Prosumet, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest wsparcie osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, w postaci udzielenia pożyczki (oprocentowanej na poziomie 1%, maksymalnie na 15 lat) o wartości 100% wartości instalacji wraz z 40% dotacją na spłatę kapitału kredytu, to realny koszt instalacji fotowoltaicznej zmniejszy się o 40% czyli będzie wynosił ok. 31 200,00 zł netto, czyli ok. 38 376,00 zł brutto.

Jeżeli zatem przyjmiemy, że nasz roczny koszt jaki ponosimy na energię elektryczną kupowaną z zakładu energetycznego to 6000,00 zł brutto, a koszt instalacji fotowoltaicznej, który pokryje nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku to ok. 38 376,00 zł brutto zł, możemy policzyć, iż inwestycja taka zwróci nam się w niecałe 6,5 roku.

Jeżeli zatem instalacja fotowoltaiczna o wartości 38 376,00 zł pozwoli nam rocznie wygenerować energię elektryczną zużywaną na potrzeby własne o wartości 6297,60 zł, to roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji wyniesie nam 15,38 % w skali roku.
Czy to się opłaca ?
Biorąc pod uwagę fakt, iż inwestycję finansujemy z programu Prosument - czyli otrzymujemy dotację o wartości 40% kosztów inwestycji, a pozostałe 60% wartości instalacji spłacamy pożyczką z NFOŚiGW oprocentowanym w skali roku na poziomie 1%, to w rzeczywistości nie inwestując swoich pieniędzy, swojego kapitału, rocznie zyskujemy 15,38%.

Ponadto, jakie ma to dla przeciętnego "Kowalskiego" znaczenie czy płacimy 500 zł brutto/m-c dla zakładu energetycznego czy 500 zł brutto/m-c kredytu, spłacając koszt instalacji ?
Ano ma, w drugim wariancie po 6,5 latach przestaniemy praktycznie płacić za prąd …


Czy warto ? Wydaje nam się że tak. Jednocześnie informujemy, iż powyższe wyliczenia, dla ułatwiania zobrazowanie inwestycji w fotowoltaikę są w uśrednione, każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, policzyć koszty energii i dobrać odpowiednią moc instalacji, tak aby maksymalnie zbilansować zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Polecamy także, news Polskiej Agencji Prasowej pt. Coraz wyższe rachunki za prąd. Energia "ucieka"  .... więcej

Zgodnie z informacją NFOŚiGW w dniu 28.02.2014 r. zostały ustalone szczegółowe warunki programu pilotażowego "Prosument" którego celem jest dofinansowanie do zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Ustalono, iż I etap programu pilotażowego obejmie lata 2014 - 2015, a w jego ramach wydanych zostanie 200 mln zł (100 mln zł dla prosumentów, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz 100 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego). Dotacja wyniesie odpowiednio:


- 40% - dla instalacji fotowoltaicznych oraz małych elektrowni wiatrowych,

II etap programu lata 2016 - 2020 zostanie wydanych 400 min zł. dotacja wyniesie odpowiednio:

- 30% - dla instalacji fotowoltaicznych oraz małych elektrowni wiatrowych.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każda instalacja fotowoltaiczna to inny koszt, uzależniony od posadowienia, wielkości instalacji i podłoża, rodzaju budynku, gruntu  i wielu innych czynników. Czym większa moc instalacji, tym mniejszy koszt każdego 1kW.

Dlatego też, aby oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej oraz uzyskać informację o możliwości jej finansowania prosimy o kontakt, nasz specjalista spotka się z Państwem i udzieli wyczerpujących informacji.

Wypełnij FORMULARZ zgłoszeniowy

lub zdzwoń: +48 537-410-991

WIZYTA NASZEGO SPECJALISTY U
PAŃSTWA NIC NIE KOSZTUJE