Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

W woj. świętokrzyskim powstanie instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW

Inwestycja to pomysł Starostwa Powiatowego w Staszowie, a energia powstająca w systemie fotowoltaicznym ma być wykorzystywana przez lokalne centrum sportowe.


Instalacja fotowoltaiczna, którą chce zbudować Starostwo Powiatowe w Staszowie, będzie zasilać w energię oddane niedawno do użytku Centrum Sportu skłądające się m.in. z dwóch basenów i hali sportowej. Władze Starostwa szacują, że energia z systemu PV będzie zaspokajać ok. 80% zapotrzebowania generowanego przez zasilane w nią budynki i zostanie wykorzystywana m.in. do zasilania systemu wentylacji.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa powołując się na starostę staszowskiego Andrzeja Karuzela, projekt systemu fotowoltaicznego jest już gotowy, a koszt inwestycji, w sprawie której przetarg zostanie ogłoszony w marcu, ma wynieść ok. 0,5 mln zł.

PAP podaje, że władze Starostwa Powiatowego w Staszowie z realizacją projektu wstrzymują się do podania ostatecznych założeń nowego systemu wsparcia dla operatorów małych systemów fotowoltaicznych, co wskazuje, że energia produkowana przez system PV w Staszowie ma docelowo trafiać także do sieci.

- Czekamy jeszcze na ostateczną decyzję w sprawie definicji małych producentów energii z OZE, którzy będą mogli skorzystać z zielonych certyfikatów. Przymiarki z definicją były do 30-40 kW a nasza instalacja jest zaprojektowana na 50 kW. Jeśli taka definicja by przeszła, musielibyśmy instalacje rozdzielić - dla centrum sportu i osobno dla szkoły - Polska Agencja Prasowa cytuje Andrzeja Karuzela

Źródło: PAP