Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Get Adobe Flash player

Pierwszy kościół w Polsce z zainstalowaną instalacją PV

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie (Śląskie), która blisko dwa lata temu zdecydowała się na zamontowanie na dachu kościoła instalacji fotowoltaicznej, latem będzie sprzedawać nadmiar prądu do sieci elektroenergetycznej grupy Tauron.Jak poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dofinansował inwestycję, w ostatnim czasie parafia porozumiała się z Tauronem, dzięki czemu możliwe będzie przekazywanie nadmiaru wytworzonej energii do sieci. Według funduszu taką metodę oszczędzania energii z korzyścią dla środowiska zastosowano w regionie po raz pierwszy.

Instalacja fotowoltaiczna, która stanęła na dachu kościoła w Jaworznie w 2011 r., należy do największych tego typu w kraju. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z katowickiego funduszu: 283 tys. zł przekazano w postaci dotacji, a blisko 536 tys. zł to preferencyjna pożyczka. Pozostałą część wyłożyła parafia.

Do powstania instalacji wykorzystano 312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności, sięgającej ok. 14,8 proc. Dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest w energię elektryczną, a napięcie stałe występujące na zaciskach modułów zamieniane jest w napięcie przemienne 230 volt. To z kolei umożliwia wykorzystanie produkowanej energii do zasilania odbiorników służących oświetleniu i ogrzewaniu.

W lecie, gdy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania na oświetlenie obiektu, nadmiar prądu będzie sprzedawany do sieci energetycznej Tauronu. Produkcja energii z instalacji w słoneczny dzień to ok. 300-400 kilowatogodzin, co daje rocznie ok 65 tys. kilowatogodzin. W zimie zgromadzona energia będzie nadal wykorzystywana do ogrzewania kościoła. Już teraz jej ilość pozwala nie tylko na ocieplenie obiektu, ale i na zamontowanie w kościele ławek z grzałkami zasilanymi energią słoneczną.

Oprócz korzyści dla środowiska, wynikających z produkcji energii ze źródeł odnawialnych, efektem ekologicznym tej inwestycji jest istotne zmniejszenie rocznych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do atmosfery: pyłu o 27 kg, dwutlenku siarki o 300 kg, tlenków azotu o 171 kg i tlenków węgla o 100 tys. kg.

 

Źródło: PAP