Dzięki ustawie Ministerstwa Gospodarki o Odnawialnych Źródłach Energii powstaje możliwość produkcji energii elektrycznej w ramach tzw. mikroinstalacji (do 40kWp) przez osoby fizyczne.
Zgodnie z zapisami ustawy, najbardziej opłacalnym wariantem jest taka instalacja (taka moc instalacji), która jest w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną przez nasz dom. Prawo energetyczne dopuszcza budowę instalacji o większej mocy, którą można (powstałe nadwyżki energii) odsprzedać do zakładu energetycznego, jednak koszt odsprzedawanej energii w praktyce jest średnio 4 razy niższy niż koszt energii elektrycznej, którą kupujemy jako osoby fizyczne od zakładu energetycznego. Z tego tytułu, osobie fizycznej nie opłaca się pod względem ekonomicznym budowy instalacji o większej mocy niż potrzebujemy energii do pokrycia potrzeb energetycznych naszego domu. Dlatego też, przed budową instalacji fotowoltaicznej, dokonujemy analizy rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną domu klienta i na jej podstawie, dobieramy optymalną moc przyszłej instalacji.
Budowa mikroinstalacji na dachu własnego domu lub działce to szereg korzyści
- dodatkowy dochód pasywny (stopa zwrotu z inwestycji to ok. 14-15 % rocznie, inwestycja zwraca się po 6 latach)
- samowystarczalność energetyczna, jesteś praktycznie uniezależniony od zakładu energetycznego,
- ograniczasz koszty swoich rachunków za energię elektryczną do zera
- generujesz energię ekologiczną, a co za tym idzie przyczyniasz się z zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza (6 ton CO2/ 8 kW mocy na rok)
- jesteś po prostu proekologiczny i jeszcze na tym zarabiasz.
Czy inwestycja mikroinstalację fotowoltaiczną jest opłacalna ?
Średnie nasłonecznienie w Polsce waha się między 950- 1050 kWh/m2 w ciągu roku. Oznacza to, że posiadając własną domową mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy np. 10kW (mieszczącą się na niedużym domku) w ciągu roku wygenerujemy energię elektryczną o mocy ok. 10kWh o wartości 7200 zł brutto. Więcej informacji o opłacalności inwestycji znajdziesz tutaj.
Dzięki temu, jak widać na poniższej mapie, nasłonecznienie całego terytorium naszego kraju jest mniej więcej takie same w każdej jego części, dlatego też lokalizacja naszego domu nie ma znaczenia wielkość generowania energii elektrycznej ze słońca. Co więcej położenie naszego kraju jest w tej samej strefie klimatycznej co Niemcy, którzy posiadają jedną z największych zainstalowanych mocy wytwarzanych z instalacji fotowoltaicznych.